Aktualizacja 29-04-2020: Zmiany Doświadczenia

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

Aktualizacja 29-04-2020: Zmiany Doświadczenia

Post autor: Ethelnalen »

Dzisiejsza aktualizacja zmienia wiele w kwestii doświadczenia - zarówno poprzez modyfikacji tego, ile potrzebujecie go na poziom jak i ogólnie otrzymywanej ilości w Dziczy. Rozumiem, że to duża zmiana i niektórzy mogą się czuć pokrzywdzeni, proszę jednak o zrozumienie tutaj. Doświadczenie pozostawało w niezmienionej formie od ponad 6 lat od kiedy powstała gra. Wiele było tutaj nieścisłości i siedziałem na chęci zmiany tego od lat. Myślę, że teraz jest na to najlepszy czas - następna duża aktualizacja to Legendy, co jest aktywnością dla bardziej zaawansowanych graczy. Także pasuje teraz w końcu poprawić i ogólnie upłynnić zdobywanie 100 poziomu dla wszystkich graczy. Jak już pisałem wiele razy - 100, maksymalny poziom powinien być półmetkiem gry, a nie jej ostatecznym celem. Dzisiejsze zmiany wprowadzają tą ideę w życie oraz poprawiają kilka starych systemów, które po prostu były już... stare.

Doświadczenie wymagane na poziom

Jedna z najistotniejszych zmian. Krzywa doświadczenia wymaganego na poziom została całkowicie zmieniona - poprzednio wartości były ustalone jako stałe, teraz będzie to określone matematycznym wzorem.
• całkowita ilość doświadczenia potrzebna na wylevelowanie Pokemona z 1 na 100 poziom została zmniejszona z około 1.7 miliona do około 1.1 miliona
• na poziomach 10-80 nie powinno być większej różnicy w porównaniu z poprzednim doświadczeniem. Poziomy 81-90 mają znacznie większą różnice. Na poziomy 91-100 została rozłożona największa ilość doświadczenia - ale w porównaniu z poprzednim systemem, tutaj jest największe zmniejszenie
• Wasze Pokemony nie mają zmienionych poziomów ani ilości doświadczenia. Wyjątkiem są Pokemony na 99 poziomie. Aby uniknąć dziwnego przeskoku, gdzie Pokemon z 98 poziomem mógłby po aktualizacji przeskoczyć tego z 99 przez zmianę wymagań, Pokemony na 99 poziomie dostały ilość doświadczenia potrzebną do awansu na 100 poziom. W skrócie, jeśli mieliście Pokemona na 99 poziomie, automatycznie awansuje on na 100 po wzięciu go do Drużyny
• nie będzie żadnych innych zwrotów, wyrównań ani nic innego w związku z tą zmianą
• dokładny wykres z porównaniem wartości doświadczenia będzie dostępny w wątku na forum

Doświadczenie otrzymywane za walki w Dziczy

Drugą istotną zmianą jest modyfikacja ilości doświadczenia otrzymywanego za walki 1v1 w Dziczy. Tutaj głównym celem było poprawienie poczucia postępu, aby nie dostawać identycznej ilości doświadczenia zarówno na 5 jak i na 100 poziomie.
• w skrócie ilość doświadczenia z walk 1v1 została zwiększona o średnio 30%. Realne zwiększenie w Waszym konkretnym przypadku jest zależne od kombinacji osiągnięć, bonusów i poziomów
• za walki 1v1 otrzymuje się teraz bazowo więcej doświadczenia zależnie od poziomu przeciwnika. Za poziom 5 bazowa ilość wynosi 6, za poziom 8 będzie to już 7. Za poziom 80 będzie to 16. Ilość ta zwiększa się liniowo o +1 co każde 8 poziomów przeciwnika
• bez zmian pozostaje bonus/kara za różnicę poziomów między Pokemonami
• usunięty został stary bonus 50% więcej doświadczenia za Pokemony powyżej 50 poziomu - ten nowy bonus go zastępuje
• osiągnięcie Nauczyciel zostało poprawione i daje teraz bonus sumujący się z innymi bonusami, a nie mnożący się. Taka zmiana w poprzednim systemie sprawiłaby zmniejszenie ilości doświadczenia, ale przy wszystkich tych zmianach i tak będziecie otrzymywać więcej doświadczenia
od teraz otrzymujecie doświadczenie również za przegrane walki! Za nie wygraną walkę otrzymacie 40% doświadczenia, które otrzymalibyście za wygraną. Aby nie wykorzystywać tego do power-levelowania niskopoziomowych Pokemonów, ilość ta zmniejsza się, jeśli przegrywacie z Pokemonem o wyższym poziomie. Jeśli przeciwnik jest o 20 lub więcej poziomów silniejszy, dostaniecie 0 doświadczenia za przegranie
• limit doświadczenia możliwy do zdobycia za jedną walkę został zwiększony o 4 punkty. Dodatkowo osiągnięcia Nauczyciel zwiększa również ten limit o taki sam procent
• w wątku o aktualizacji na forum znajdziecie tabele przedstawiającą przykłady ilości doświadczenia

Poziomy Pokemonów w Dziczy

Możliwość łapania Pokemona do 50 poziomu i występowanie jedynie Pokemonów do 80 poziomu to jedno z tych rozwiązań, które jest po prostu stare. Nie ma tutaj żadnego poważnego powodu aby zostało to w taki sposób. A teraz kiedy gra ma więcej elementów niż po prostu zdobywanie poziomów, dobrze będzie to zmienić.
• możliwe będzie łapanie Pokemonów powyżej 50 poziomu, aż do 75. Do tego będzie jednak potrzebne nowe osiągnięcia, o którym będzie w dalszym akapicie
• łapane Pokemony na poziomach 51-75 nie mają żadnych specjalnych bonusów, wszystkie zasady są takie same
• Pokemony w Dziczy mogą teraz występować również na poziomach 80-100
• zmianie uległ maksymalny poziom Pokemona jaki możecie spotkać powyżej własnego. Wcześniej był to Wasz poziom + 5. Dodany tutaj został skrypt, który sprawia, aby ta różnica mogła być większa im wyższy poziom macie. Mając poziom gracza 25 możecie spotkać Pokemony do 30 poziomu. Od poziomu 83 będziecie mogli spotkać już nawet 100 poziomy Pokemonów
• powyższe zmiany nie wpływają w żaden sposób na Pokemony Shiny - nadal występują one na Waszym poziomie
• również specjalne przedmioty nie ulegają zmianie - wypadać będą nadal z Pokemonów powyżej 50 poziomu, niezależnie czy można je złapać czy nie (odpowiadając na czyjeś pytanie - nie, przedmioty nie mogą wypaść z Shiny)

zmianie uległa kara do łapania zależna od poziomu Pokemona
• kara ta rośnie teraz szybciej niż poprzednio - łapanie Pokemona na 75 poziomie odpowiada teraz staremu łapaniu Pokemona na 100 poziomie
• łapanie Shiny nie zostało zmienione, nadal jest na nich taka sama kara za poziom jak poprzednio. Myślę, że ich łapanie jest dość trudne i nie chciałbym tego jeszcze utrudnić powyższą zmianą
• w wątku o aktualizacji na forum znajdziecie tabelę z poglądowymi wartościami jeśli Was to interesuje

Dwa nowe osiągnięcia

Mistrz Łapania
• na każdy poziom osiągnięcia trzeba złapać po 20 Pokemonów na maksymalnym możliwym poziomie
• każdy poziom umożliwia łapanie Pokemonów z poziomem o 5 wyższym, aż do 75 poziomu
• wlicza się do Wszechstronnego

Mistrz Treningu
• na każdy poziom wymagane jest samodzielne wytrenowanie Pokemona od 75 do 100 poziomu
• poziomy 1 - 20 dają po 1% zmniejszenia wymaganego na poziom doświadczenia (zmniejszenie jest sumowane z tym z osiągnięcia Trener)
• za poziomy 1- 50 otrzymujecie po 5 Wiśniowych Napojów Energetycznych
• wlicza się do Wszechstronnego
• gracze mający 100 poziom otrzymali od razu 1 punkt do tego osiągnięcia
• gracze mający poziom większy od 74 a mniejszy od 100 otrzymali ustawienie na jednym Pokemonie poziomu, od któego go posiadacie na 75. Jest to Wasz Pokemon z najwyższym poziomem (jeśli posiadacie kilka na tym samym, to ten którego posiadacie najdłużej)
• inne stare Pokemony mogą się nie wliczyć do tego osiągnięcia. Poziom od którego posiadacie Pokemona nie był zapisywany, dodałem zapisywanie dopiero w poprzednim Tygodniu. To jest nowe osiągnięcie, nie będę wstecz wpisywał w nie żadnych innych Pokemonów. Nie będę też zmieniał danej, od którego poziomu go posiadacie - nie było tego wcześniej, nie wyciągnę tych danych z kosmosu, żeby było sprawiedliwie dla wszystkich
• od którego poziomu posiadacie Pokemona możecie sprawdzić w jego Stanie

Inne ale nie małe zmiany

Levelballe - cena w Pokesklepie zmniejszona do 5.000. Bonus za poziom ich osiągnięcia zwiększony z +0.05 na +0.2. Bonus z ich Modułu zmniejszony o połowę

Stan Pokemona - zakładka została lekko odświeżona. Widać tam teraz poziom i datę od którego posiadacie danego Pokemona

Podgląd Pokemona - podczas wyświetlania danych nie swojego Pokemona, nie będzie widoczne już wymagane doświadczenie. To mała optymalizacja aby nie trzeba tutaj ładować danych osiągnięć gracza na coś, co jest po prostu zbędne w takim przypadku

Opis Pokemona - usunięta zostaje opcja dania Pokemonowi opisu. Jest to zbędne, nadanie imienia powinno wystarczyć. Na dniach każdy, kto miał coś w opisie Pokemona otrzyma to w prywatnej wiadomości, zanim całkowicie usunę je z bazy

Karmienie Pokemona - zostało całkowicie usunięte

Wymiana - kurs wymiany został zmieniony. Jest on od teraz stały i może być zmieniany przez mnie jeśli będzie to potrzebne

Rzadki Cukierek - od teraz zawsze daje 5.000 punktów doświadczenia, niezależnie kiedy zostanie użyty

Kilka słów na koniec

Pewnie każdy z Was myśli teraz, że coś stracił grając wcześniej, czy używając czegoś wcześniej. Rozumiem to ale proszę o wyrozumiałość i zachowanie kultury. Tego typu zmiany nigdy nie są łatwe, nie bez powodu zastanawiałem się nad nimi od lat. Nie możemy jednak stać w miejscu i aby gra była przyjemniejsza i wygodniejsza nie tylko dla nowych ale i dla Was, niektóre elementy wymagają zmiany. Tak czy inaczej każdy aktywny gracz otrzymał również 20 Wiśniowych NE tak na załagodzenie negatywnych uczuć co do tej aktualizacji.
Wszelkie problemy zgłaszać w Centrum Pomocy w grze, nie na PW na forum.

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

Re: Aktualizacja 29-04-2020: Zmiany Doświadczenia

Szczegółowe dane dla zainteresowanych

Tutaj wkleję i opiszę tabelę z porównaniem danych co do niektórych elementów aktualizacji, jeśli jeszcze nic tu nie ma, wróćcie za godzinę albo dwie.

Wymagane doświadczenie

Tabela poniżej przedstawia podstawową ilość doświadczenia, czyli bez osiągnięć i dla normalnego Pokemona.
Porównanie wymogów doświadczenia starych z nowymi: https://gra.pokelife.pl/images/jednoraz ... zenie3.jpg

Uwagi:
- bonusy z osiągnięć się sumują, nie mnożą
- kara za shiny jest mnożona na końcu
Czyli ostateczna ilość expa wymagana na poziom to: wartosc_z_tabeli * (znizka_trener + znizka_trener) * kara_shiny

Doświadczenie za walkę 1v1 w Dziczy

Poniżej widzicie na kilku przykładach ile doświadczenia za daną walkę dostawałoby się kiedyś a ile będzie teraz.
- linia z (pop osiag) dotyczy ile byście dostawali na starym systemie po poprawieniu osiągnięcia, nie jest ona istotna tutaj
- mnożnik ogólny to różne bonusy, dopalacze, osiągnięcia, wydarzenia etc

Porównanie ilości doświadczenia: https://gra.pokelife.pl/images/jednoraz ... _dzicz.jpg

Zmniejszenie szansy złapania z poziomem przeciwnika

Szansa na złapanie Pokemona spada im wyższy jest poziom Pokemona. Poniżej możecie zobaczyć jakie to ma znaczenie w łapaniu wysokopoziomowych Pokemonów i jak się zmieniło.
Jak czytać te dane:
- z wszystkich innych bonusów macie szansą na złapanie Pokemona np. 100
- na końcu ta liczba jest dzielona przez wartość z kolumny 3 (Nowe) zależnie który poziom Pokemon ma
- czyli np. jeśli Pokemon ma 50 poziom i szansę 100, zostanie ona podzielona przez 4 dając szansę 25
- szansa złapania Pokemona nie jest dzielona przez tą liczbę kiedy użyje się Levelballa
- Pokemony Shiny nadal mają łapanie względem Starej krzywej
- kolumny z % po prostu pokazują w innej formie jak to wygląda, żeby łatwiej porównać stare z nowym

Porównanie starego z nowym: https://gra.pokelife.pl/images/jednoraz ... szansy.jpg

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

Gra została włączona.

Satoshi007

Post autor: Satoshi007 »

Posiadasz tego Pokemona od 24-07-2019 (99 poziom)

Wytrenowałem go od jajka do 99 poziomu (po aktualizacji skoczył do 100), w zamian za zmarnowane PD nie powinno wskoczyć do osiągnięcia 75-100? Teraz lepiej będą miały poziomy 70+, które od razu będą sobie to osiągnięcie nabijały.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Arathar

Post autor: Arathar »

A czy ta zmiana expa dotyczy też Sh. Poków? Jakoś nie zauważam zmiany, choć przyznam, że nie zapisałem liczb.

Satoshi007

Post autor: Satoshi007 »

Dotyczyła.

Awatar użytkownika
arsen

Post autor: arsen »

Myślę że zmiana na plus jak najbardziej. Przerobienie starych systemów było konieczne. Levelballe w końcu lepsze, karmienie i opis to niepotrzebne było i szkoda miejsca na to.
Nowe osiągnięcie na plus, exp lepszy, wiśnie wpadły. Buzia w uśmiech :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Saiseiya

Post autor: Saiseiya »

Świetna zmiana. Rzadko kiedy administracja gry chce ruszać stare rzeczy, które były 'bo tak' bez żadnej argumentacji. Wszystkim wyjdzie to na dobre, teraz tylko czekam na majówkę :)

EDIT nieważne, j esstem głupi
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2020, o 16:44 przez Saiseiya, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sandafiel

Post autor: Sandafiel »

Arathar pisze:
29 kwie 2020, o 15:43
A czy ta zmiana expa dotyczy też Sh. Poków? Jakoś nie zauważam zmiany, choć przyznam, że nie zapisałem liczb.
Dotyczyła, ale na mniejszych poziomach z tego co pisał jest to mniej widoczne.

Awatar użytkownika
Shuzo

Post autor: Shuzo »

Tego mistrza łapania można nieco wyżej w osiągnięciach dać? Wmieszany w łapacze jest i ciężko go zauważyć.

panspawacz

Post autor: panspawacz »

Zapytam, bo nie rozumiem jednej rzeczy.
Posiadasz tego Pokemona od 24-07-2019 (77 poziom)
Mam tego pokemona od 1 lvla, ale jest napisane że od 77.
Będzie się on zatem liczył do tego nowego osiągnięcia 'mistrz treningu', czy też nie?

Ogółem zmiana bardzo na plus, fajny dalszy rozwój gry i taka niespodziewana aktualizacja ;)

Awatar użytkownika
Sandafiel

Post autor: Sandafiel »

panspawacz pisze:
29 kwie 2020, o 16:06
Będzie się on zatem liczył do tego nowego osiągnięcia 'mistrz treningu', czy też nie?

Ogółem zmiana bardzo na plus, fajny dalszy rozwój gry i taka niespodziewana aktualizacja ;)
Data posiadania została wprowadzona właśnie tego 24 lipca 2019, zapisywanie poziomu poka kilak dni temu, a że pok ma 77 nie będzie się wliczał do osiągnięcia.

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

panspawacz pisze:
29 kwie 2020, o 16:06

Te dane nie były zapisywane kiedyś. Czas był zapisany dopiero od poprzedniego roku, poziom dopiero od poprzedniego tygodnia. Nie będzie się liczył Pokemon do osiągnięcia Mistrza treningu w tym przypadku.

Coolio

Post autor: Coolio »

Tylko ta zmiana z wymiana mi sie nie podoba. Przelewy zyskaly w koncu ekspresowy punkt wymiany i w sumie gra pewnie na tym zarobi ale z kolei ja i mi podobni straca zrodlo prawie darmowych pz. Ja to przezyje ale inni bez ladowania kasy beda mieli maly problem ;d

Smarek

Post autor: Smarek »

Szkoda, że pokemony z eventów nie są brane pod uwagę do osiągnięcia :(

Awatar użytkownika
Keliz

Post autor: Keliz »

jeśli pokemon ma w stanie napisane posiadany od 75lvl to wbicie mu 100lvl da osiągniecie, czy musi być od 74?

panspawacz

Post autor: panspawacz »

Co do tej tabelki z ilością expa potrzebnego na lvl 100
W takim razie dla shiny jest potrzebne dokładnie tyle, tylko x1,15? Czy coś źle zrozumiałem?

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

Keliz pisze:
29 kwie 2020, o 16:39
jeśli pokemon ma w stanie napisane posiadany od 75lvl to wbicie mu 100lvl da osiągniecie, czy musi być od 74?
Od 75 do 100, czyli tak, jak masz go od 75 (według Stanu) to się będzie liczył
panspawacz pisze:
29 kwie 2020, o 16:42
Co do tej tabelki z ilością expa potrzebnego na lvl 100
W takim razie dla shiny jest potrzebne dokładnie tyle, tylko x1,15? Czy coś źle zrozumiałem?
Shiny wymagają 25%, więc *1.25. Ale musisz też jeszcze zmniejszyć wcześniej o tyle co masz z osiągnięcia Trener.

Kurokocchi

Post autor: Kurokocchi »

Jakieś zmiany z majówką?

wizir000

Post autor: wizir000 »

Nie wiem czy tak powinno być, ale w zakładce stan pokemony z 100lvl mają tekst wyrównany do prawej strony, gdzie pokemony na innym lvl mają go normalnie tak jak był wcześniej i nieco dziwnie to wygląda

Matrioszek

Post autor: Matrioszek »

O co chodzi z karą do łapania?

triko

Post autor: triko »

uważam że skoro pokemon osiągnął już 100 lvl to nie powinno być wiświetlane w komunikacie ile punktów doświadczenia dostał za walke

Frashengird

Post autor: Frashengird »

Szkoda, że wywalasz opisy. Korzystałem z nich do zapisywania pomysłu na build pokemona ilości jagód i kosztu użytych dla danego pupila przedmiotów. W notatniku przynajmniej kiedyś nie dało się trzymać tylu danych i był mniej poręczny.

Teraz bedę musiał zapisywać takie rzeczy zewnętrznie. Trochę szkoda.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2020, o 23:51 przez Frashengird, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DojczBoy

Post autor: DojczBoy »

Łapanie powyżej 50 też już wprowadzone? Jeśli tak to co mam "wyodświeżać"?
http://i.prntscr.com/nnHeC5z-Q72m8SF8uyfzQg.png

@up, ja w opisach informowałem, kto dorwał pokemona którego sprzedawałem :D Do dziś niektórzy mieli ustawione: Binka ~ Stowarzyszenie z pazurem!
<Pozdrawiam IMI>

MARV3Lous

Post autor: MARV3Lous »

DojczBoy pisze:
29 kwie 2020, o 19:00
Łapanie powyżej 50 też już wprowadzone? Jeśli tak to co mam "wyodświeżać"?
http://i.prntscr.com/nnHeC5z-Q72m8SF8uyfzQg.png
Musisz wbić osiągnięcie (złapać x poków na 50lv) i wtedy będziesz mógł łapać poki do 55lv

Awatar użytkownika
DojczBoy

Post autor: DojczBoy »

Dziękuje dobry człowieku, biore sie do roboty.

moras

Post autor: moras »

W skrócie, jeśli mieliście Pokemona na 99 poziomie, automatycznie awansuje on na 100 po wzięciu go do Drużyny

to dlaczego mi pokemony zostały na 99lvl

Awatar użytkownika
Tranek

Post autor: Tranek »

moras pisze:
29 kwie 2020, o 19:16
W skrócie, jeśli mieliście Pokemona na 99 poziomie, automatycznie awansuje on na 100 po wzięciu go do Drużyny

Nie mam pewności, ale jest możliwe, że pokemony sh na 99 poziomie dostały doświadczenie niezbędne do wbicia 100 dla zwykłych? U mnie jakby to tak właśnie wyglądało, ale zapomniałem zescreenować drużynę przed aktualizacją, więc spekuluję na oko.
Kiedyś Mamoswine powróci znacznie silniejszy!

Awatar użytkownika
Ethelnalen
Kwantowy Admin

moras pisze:
29 kwie 2020, o 19:16

Tak jak osoba powyżej, niestety przydzieliłem ilość doświadczenia potrzebną na awans normalnego Pokemona. Nie mogę już tego poprawić, bo zorientowałem się dopiero długo po otwarciu serwera.

michaliglicki

Post autor: michaliglicki »

Nadmierne ułatwienie gry z tym doświadczeniem, ale niech będzie. Prawie dwukrotne podniesienie ceny za zasługi w wymianie? No trudno. (Chociaż mnie to boli.) Ale dlaczego zabrałeś karmienie? To dziesiątki tysięcy doświadczenia mniej każdego roku :(
Edit. A skoro już ułatwiasz zdobywanie doświadczenia, to może zamień te bezużyteczne PD, które zdobywają pokemony na setnym poziomie na kapsułki doświadczenia?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2020, o 14:07 przez michaliglicki, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ