Liga Pokemon 3.0

Miejsce na zamieszczanie Waszych propozycji co do zmian lub dodania czegoś do gry.

Moderator: Moderator

Co z propozycji ci się podoba/co myślisz?

10 pokemonów w reprezentacji
4
8%
12 pokemonów w reprezentacji
7
13%
Nieograniczone zmiany reprezentacji w trakcie sezonu
0
Brak głosów
Ograniczenie zmian reprezentacji do 1/2 na tydzień
6
11%
Wprowadzenie centrum transferowego w środku sezonu na wymianę pokemonów
1
2%
Liga z podziałami na Kryształ/Diament/Tiery itd
1
2%
Liga z podziałem na Kryształ/Nie kryształ
4
8%
Jedna duża liga dla wszystkich graczy
1
2%
Punktacja 3/1/0 w osobnej Lidze dla topki
5
9%
System punktacji tak jak aktualnie, ale z korektą dla miejsc w topce
3
6%
Mistrzostwa dla top32 w formie osobnej ligi
4
8%
Mistrzostwa dla top32 w formie drabinki turniejowej z losowaniem
3
6%
Podoba mi się pomysł Lig Regionalnych (dla graczy bez odznak)
0
Brak głosów
Nie podoba mi się pomysł Lig Regionalnych (dla graczy bez odznak)
2
4%
Wziąłbym udział w Pucharze Regionalnym
1
2%
Nie brałbym udziału w Pucharze Regionalnym
5
9%
Coś innego ("komentarz")
0
Brak głosów
Dwa pokemony tego samego rodzaju w reprezentacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2
4%
Przedmiot dla wróżek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4
8%

Liczba głosów: 53

Smarek

Liga Pokemon 3.0

Post autor: Smarek »

Liga Pokemon 3.0
Created by Smarek
Approved (częściowo xd) by Squido

Wstęp:

Jest to pomysł (który zacząłem pisać w grudniu, ale dopiero do niego wróciłem xd) na poprawę, usprawnienie i urozmaicenie naszej ligi i ogólnie rywalizacji. Widzę w tym również rozwiązanie sprawy z nadmiarem pokemonów o treningu 4k jako ewentualne kontry.

A więc wychodząc od końcowego Turnieju o Mistrzostwo, w którym powinno brać IMHO 32 najlepsze osoby.
Najwyższa liga natomiast, z której były by te osoby kwalifikowałby się do mistrzostw, powinna zawierać nie więcej niż 50 osób.

Reprezentacja:

Tutaj widzę dwie opcje i z góry zaznaczam, że nie jestem za rozszerzaniem reprezentacji jak niektórzy by chcieli.

1. Organicznie reprezentacji do 10 pokemonów. – poprawi to m.in. szanse w obronie, ponieważ przeciwnik będzie miał mniej możliwych kontr. (patrzę między innymi na twojego łubufeta Miszczu xd)
2. Pozostawienie ilości pokemonów tak jak jest, czyli 12 pokemonów.

Ponadto wprowadziłbym tylko jedną zmianę pokemona tygodniowo, aby ograniczyć kombinowanie z kontrami, które topka pewnie zrobi, bo ją stać lub już posiada. Będzie to w mojej opinii zwiększenie szansy dla walk w obronie.
Dodatkowym systemem w połowie sezonu bałaby możliwość wymiany wszystkich pokemonów – takie nieograniczone transfery jak to ma miejsce np. w fantasy euro2020.

System Lig:

Aby możliwe było rywalizowanie na takim poziomie, potrzebna by była odpowiednia „segregacja” graczy. Poniższa propozycja zawiera w sobie rozłożenie 2,5k graczy, czyli mniej niż w klasyfikacji generalnej za poprzedni sezon.
Wiem, że chciałbyś Ethelu drogi ograniczyć skakanie między ligami i wytyczanie osobnej ligi dla najlepszych, jednak jest to najlepsza opcja, żeby te walki były sprawiedliwe.

• Kryształ – 50 graczy

• Diament – 280 graczy
◦ Diament I – 70 graczy
◦ Diament II – 70 graczy
◦ Diament III – 70 graczy
◦ Diament IV – 70 graczy
Będziemy mieć tu wtedy do czynienia z awansami i spadkami po 10 osób.
• Szmaragd – 300 graczy
• Szafir – 300 graczy
• Rubin – 300 graczy
• Perła – 300 graczy
• Platyna – 300 graczy
• Złota – 300+ graczy
• Ligi Regionalne – o tym później

Opcjami, które przygodzą jeszcze do głowy są:
• Jedna liga dla wszystkich
• Liga Kryształ dla Topki i Liga dla reszty, która walczy, aby zostać topką
Osobiście w wielu ligach dostrzegam większą radość z progresu z ligi x do y niż, z np. miejsca 1500 na 1300.

Jak wyżej widać ( lub nie bo jej nie ma :pepehide: ) usunięta została przeze mnie liga srebrna.

Uważam, że wymogiem wejścia do ligi złotej powinno być zebranie wszystkich odznak. Umówmy się, obecnie jest to na tyle łatwe, że nie powinno być to problemem. Zawsze można zrobić wymóg 3/5 kompletów odznak.
A co z graczami poniżej tego progu?
Tutaj widzę rozwiązanie w Ligach Regionalnych, ale najpierw przejdźmy do systemu punktacji w lidze głównej.

System punktacji:
Tutaj następuje propozycja osobno dla Kryształu oraz dla pozostałych lig.
  • Kryształ:
o Najlepszym pomysłem będzie przyjęcie systemu punktów ze znanych dyscyplin sportowych.
o Widziałbym to w sposób taki, że w tygodniu trzeba odbyć walkę z każdym graczem. Oczywiście przeciwnik jest losowany tak jak teraz to wygląda.
Jeśli wygramy walkę w ataku otrzymujemy 1 punkt, jeśli przegramy obronę to nie dostajemy punktu, zdobywa go przeciwnik. Natomiast w przypadku kiedy wygramy walkę w obronie, to dostajemy 1 punkt + 1 punkt bonusowy. Pozwoli nam to na wprowadzenie systemu 3/1/0.
W przypadku, gdy jeden z graczy nie podejmie się walki/rewanżu jako strona atakująca do końca tygodnia, automatycznie przyznawany jest walkower dla przeciwnika.
  • Poniżej kryształu:
o System punktacji taki jak obecnie z małym (wg mnie) usprawnieniem.
o Ustawienie w niedzielę o 12 „blokadę priorytetu” na miejscach 1-20, tak aby punkty liczone były w walkach między graczami, tak jakby byli na tym samym miejscu, wyeliminuje to czekanie z walką do ostatniej chwili, żeby zyskać jak najwięcej punktów z graczami wyżej.
Przykładowo: o 12 następuje blokada i osoba będąca na 1 miejscu dostaje tyle samo punktów za walkę z osobą z 2/3/20 miejsca. Dodatkowo chodzi o blokadę miejsc, nie graczy. Jak ktoś wskoczy z 21 na 19 miejsce, to nie liczy się to, że był przed 12 na 21 miejscu.

Oczywiście proponowany system i punktacja będą zależały przede wszystkim od efektów obecnego systemu.

Ligi Regionalne:

czyli jak nazwa wskazuje rywalizacja w lidze konkretnych regionów, gdzie gracze mogą brać udział po uzyskaniu wszystkich odznak z danego regionu i mogą w niej używać tylko pokemonów tylko z Kanto/Johto etc.

Inną nazwą mogłyby być Kwalifikacje Regionalne

Zaznajomiłoby to nowicjuszy z systemem ligowym i tym jak budować drużyny, nie mieliby takiego parcia na end team złożony z najlepszych opcji ze wszystkich regionów. Lub pozwoliłoby na zabawę graczom, którzy lubią tylko jeden region i nie mają ochoty na zabawę w główną ligę.

Terminarz Ligowy:

Aby usystematyzować i urozmaicić rozgrywkę ligową chciałbym zaproponować podział ligi na 4 okresy

1. Przedsezon Ligi Pokemon – 2 Tygodnie
2. Liga Pokemon – 18 Tygodni
3. Główny Turniej Mistrzowski wyłaniający Mistrza danego Roku/Sezonu – 4 Tygodnie
4. Balans międzysezonowy/Przerwa międzysezonowa – 12 Tygodni
Sprawia to, że okres ligowy trwa 9 miesięcy (łącznie z wprowadzeniem balansu) tak jak to często jest w piłce nożnej.

Co z pozostałymi trzema miesiącami?
Tutaj wchodzą Puchary Regionalne.

Puchary Regionalne:

Czym dokładnie były by Puchary Regionalne?
Widzę to tak. Krótka liga, w której wszyscy gracze, nie tylko ci, którzy nie załapali się do ligi głównej, zapisują się wybierając region, który chcą reprezentować. Ograniczają się tym samym, do wybrania drużyny spośród pokemonów danego regionu. Gdy minie czas zapisów przechodzimy do konkretnej ligi, gdzie walczymy o Puchar regionu oraz kwalifikacje na Turniej Mistrzów, gdzie 4 graczy z danego regionu kwalifikuje się do turnieju między regionalnego. Gracze są rozlosowani na 4 grupy po 7 osób (biorąc pod uwagę również Puchar Aloli, ponieważ te puchary o ile wejdą to raczej na pewno spory czas po Aloli i Legendach). Wówczas z grup awansują do Play-Offów po 2 osoby z grup i lądują w 1/8 finału, co dalej raczej każdy się domyśla.

Zaproponowane Puchary pozwolą sprawdzić na żywo jak działa wprowadzony Balans i pozwala na dodatkowe poprawki, jeśli się okaże, że KO nadal jest za mocne (lub za słabe i nikt tym nie gra ;v)

Dodatkowo widziałbym tak, że walki kosztują Punkty Akcji, co sprawi, że nie będziemy uzależnieni od klikanie dziczy. W trakcie walk zdobywalibyśmy „żetony/tokeny” ( ͡° ͜ʖ ͡°), które wymienialibyśmy na nagrody w postaci Yenów/kapsułek PD etc.

„Terminarz” PR:
1. Przedsezon Regionalny – 2 Tygodnie
2. Puchary Regionalne – 6 Tygodni
3. Turniej Mistrzów – 2 Tygodnie
4. Balans – przerwa „śródsezonowa” – 2 Tygodnie

Łącznie daje nam to wypełnienie całego roku:
•„Sezonem” trwającym 9 miesięcy, który jest podzielony na 2 części – Puchary Regionów oraz Ligę Pokemon z przerwą na mały balans przed główną fazą.
•Balansem i przerwą międzysezonową trwającą 3 miesiące.
◦ Okres trwania zawsze można zmienić, aby był czas na również inne aktualizacje itp. Choć kiedy liga zostanie porządnie dopracowana, to w trakcie sezonu, zawsze będzie można się na tym skupić, bo gracze będą zajęci rywalizacją.

Podsumowanie:

Jest to tylko i wyłącznie propozycja, nie mniej jednak myślę, że byłoby to fajne urozmaicenie ligi, gdzie już ludzie po przedsezonie i pierwszym tygodniu narzekają na obecny system. Nic z tego nie musi wejść do gry, ale może jakiś pomysł się przebije.

Heryan

Re: Liga Pokemon 3.0

Post autor: Heryan »

Ogólnie nie polecam czytać, bo i tak nic pewnie z tego nie będzie, liga jest. Szkoda, że się tak naprodukowałeś, ale mam nadzieję, że sprawiło ci to przyjemność:)
Dobry chłopak.

Smarek

No ja nie mówię, że mamy zatrzymywać nagle ligę i robić te zmiany w tym momencie, to jest propozycja na przyszłość, gdyby obecna forma ligi się nie sprawdziła. Raczej warto zainteresować się tym wcześniej i postarać się stworzyć system ligowy, który będzie odpowiadał na preferencje graczy - w tym przede wszystkim topki, bo nie ukrywajmy ich działania mają największy impact na grę i często mają większą wiedzę na temat gry niż reszta graczy.

Awatar użytkownika
Hipotermia

Post autor: Hipotermia »

Brakuje "Brak przedmiotu dla wróżek" :geek:

Awatar użytkownika
Rafalix

Post autor: Rafalix »

I buffa dla umki Truant ...

Awatar użytkownika
Hipotermia

Rafalix pisze:
21 cze 2021, o 15:09
I nerfa dla umki Scrappy :ugeek:

Awatar użytkownika
Miszczu490

Post autor: Miszczu490 »

Nie pomijając confuse raya

Smarek

Hipotermia pisze:
21 cze 2021, o 14:40
Hipotermia pisze:
21 cze 2021, o 15:49
Rafalix pisze:
Miszczu490 pisze:
21 cze 2021, o 15:58
Od tego jest opcja "Coś innego", ale w tym temacie chodzi o wygląd i działanie ligi, a nie sprawy związane z balansem.
Jest już: viewtopic.php?f=107&t=84215

Awatar użytkownika
Hipotermia

Smarek pisze:
21 cze 2021, o 16:44
Hipotermia pisze:
21 cze 2021, o 14:40
Hipotermia pisze:
21 cze 2021, o 15:49
Rafalix pisze:
Miszczu490 pisze:
21 cze 2021, o 15:58
Od tego jest opcja "Coś innego", ale w tym temacie chodzi o wygląd i działanie ligi, a nie sprawy związane z balansem.
Jest już: viewtopic.php?f=107&t=84215
Przedmiot dla wróżek też podchodzi pod balans ^.- bo bez niego wróżki są znośne XD

S4rkQ

Post autor: S4rkQ »

Zastanawia mnie fakt iż wciąż chcecie 12 pokemonów w drużynie zamiast zaproponowanych 10 i zmniejszając szanse w obronie no ale cóż w ataku jest łatwiej przebijać się przez przemyślane kompozycje kontrami ;)

ODPOWIEDZ